Om oss


Festivalrykten är en svensk musikportal med fokus på musik och festivaler. Sidan startades officiellt den 18 januari 2010 av Magnus Olsson, då i form av en festivalblogg. Sedan dess har Festivalrykten utvecklats till att även omfatta musiknyheter, recensioner och reportage från ett tiotal skribenter. Vi går vanligtvis på ett stort antal konserter varje vecka och erbjuder vid sidan av den sedvanliga rapporteringen inför också en grundlig täckning av sommarens festivaler på plats.

Trots att Festivalrykten i dag är en av Sveriges mest välbesökta hemsidor med inriktning på musik skriver vi om såväl stort som smått och gillar att också belysa musik som inte vanligtvis får mycket utrymme i media. Festivalrykten drivs av en grupp unga människor med stort engagemang och initierad kunskap.

Kontaktuppgifter till redaktionen finner du nedan. Vi får mycket mail vilket gör att svar inte kan garanteras, men vi läser och lyssnar på det allra mesta som skickas. Förslag och tips tas emot med öppna armar.

Redaktionen

  • Magnus Olsson

    Chefredaktör och annonsering
    info@festivalrykten.se
  • Maja Björsne

    Redaktör och fotoansvarig
    maja@festivalrykten.se
  • Nike Rydberg

    Redaktör
    nike@festivalrykten.se
  • Rikard Berg

    Redaktör
    rikard@festivalrykten.se
  • John Jonsén

    Redaktör
    john@festivalrykten.se
  • Nikolas Berndt

    Redaktör
    nikolas@festivalrykten.se
  • David Winsnes

    Skribent
    david@festivalrykten.se
  • Hugo Gerlach

    Skribent
    hugo@festivalrykten.se
  • Klas Mattsson

    Redaktör
    klas@festivalrykten.se
  • Erik Blohmé

    Skribent
    erik@festivalrykten.se
  • Martin Kørra

    Skribent
    martin@festivalrykten.se
  • Filip Hiltmann

    Skribent
    filip.h@festivalrykten.se
  • Olivia Nordell

    Skribent
    olivia@festivalrykten.se
  • Amel Suljevic

    Skribent
    amel@festivalrykten.se
  • Freja Wehrling

    Skribent
    freja@festivalrykten.se
  • Johanna Eliasson

    Skribent
    johanna@festivalrykten.se
  • Jonathan Bonn

    Skribent & nyhetsansvarig
    jonathan@festivalrykten.se
  • Moa Björkman

    Skribent
    moa@festivalrykten.se
  • Malcolm Jeppsson

    Skribent
    malcolm@festivalrykten.se
  • Jesper Ramkloo

    Skribent
    jesper@festivalrykten.se
  • Andreas Hörmark

    Skribent
    andreas@festivalrykten.se
  • Daria Spitza

    Skribent
    daria@festivalrykten.se